Wyścig z pogodą

« Wróć do strony głównej


Na budowie centrum handlowo-rekreacyjnego w Koninie, którego inwestorem jest Polimeni International Konin sp. z o.o., widać już zarysy pierwszych obiektów i konstrukcji stalowych. Na ukończeniu jest budowa ronda. Liczną grupę wykonawców stanowią pracownicy konińskich firm. Postęp prac można śledzić w Internecie.

Przypomnijmy, że przed rozpoczęciem robót budowlanych wykonano stabilizację gruntu poprzez częściową wymianę nadkładu oraz zastosowanie geowłókniny i cementu. Cały teren został już uzbrojony w instalacje sanitarne i deszczowe, stworzono trasy komunikacyjne wewnątrz obiektu i wykonano przeszło 80% fundamentów. Ponad pokopalnianą hałdę, która dzięki inwestycji stała się umocnioną skarpą, wyrasta już budynek multikina. 12 listopada postawiono pierwszy słup konstrukcji stalowej całego obiektu. Ma być ona gotowa do końca roku. Tempo budowy jest szybkie dzięki dobrej pogodzie, ale i determinacji w dotrzymaniu terminu zamknięcia stanu surowego, co ma nastąpić na przełomie stycznia i lutego 2002 roku.

Inspektor nadzoru Marian Buńkowski podkreśla, że firmie Polimeni zależy, aby poszczególne prace wykonywało jak najwięcej firm miejscowych. Między innymi Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów buduje rondo, parkingi oraz wszystkie drogi na terenie centrum, Elektromont 1 zajmuje się sprawami energetycznymi, Instal Konin kanalizacją deszczową, Kon-Bet dostarcza 300-600 m2 betonu na dobę, MPEC Konin sp. z o.o. ułoży sieć ciepłowniczą i będzie dostarczał ciepło, Zakład Budowlano-Instalacyjny s.c. zajął się wylewaniem fundamentów oraz ułożeniem instalacji podposadzkowej. Z lokalnych piaskowni i żwirowni dostarczane jest kruszywo budowlane.

Aby zapewnić dobrą komunikację dla korzystających z centrum, na skrzyżowaniu ulic Paderewskiego i Chopina budowane jest rondo. Prace mają zakończyć się w listopadzie.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest ,,Jedynka Poznań” SA, firma zaangażowana od wielu lat na budowie szpitala miejskiego w Koninie. Jak informuje inż. Jarosław Liberda, kierownik kontraktu, na placu budowy pracuje obecnie na dwie zmiany około 300 osób, a docelowo zatrudnionych będzie do 800 osób. Do budowy zużytych zostanie 550 ton stali konstrukcyjnej oraz 17.000 m3 betonu. Posadzki i dachy zajmą po 21.000 m2, a 35.000 m2 drogi wewnętrzne, parkingi i place postojowe. Ściany będą miały powierzchnię 12.000 m2. Gdyby bloczki użyte do ich murowania ułożyć jeden za drugim to otrzymalibyśmy odcinek długości 61 km.

Postęp prac można śledzić w Internecie. Co 14 minut na stronie www.polimeni.pl pojawia się nowe zdjęcie z placu budowy.

Poza obiektami handlowymi i usługowymi wybudowane będą: boisko do piłki nożnej, boisko do koszykówki oraz korty tenisowe wraz z zapleczem (szatnie, prysznice). Zostaną one następnie bezpłatnie przekazane miastu w użytkowanie. Poza tym na część rekreacyjną składać się będą: plac zabaw dla dzieci, przystań dla łódek, altany widokowe i aleje spacerowe wzdłuż jeziora.

Inwestycja ma być zakończona w maju przyszłego roku.